První stavební povolení na světě udělené díky BIM modelu ve finském Järvenpää

9. července 2022

Stavební úřad finských měst Järvenpää a Hyvinkää už léta vyvíjí systém, jehož cílem je snížit povolovací byrokracii související s výstavbou malých domů. V ideálním případě by si stavebník mohl udělovat stavební povolení téměř sám. Systém je založen na využití BIM modelů a je unikátní nejen ve Finsku, ale i v celém světě.

Stavební orgány měst Järvenpää a Hyvinkää jsou jedním z nejpokročilejších finských úřadů v oblasti BIM. Umožnily developerovi žádat o stavební povolení pomocí datového modelu. Model musí obsahovat veškeré informace o konstrukčních typech budovy, materiálech a prostorech, a také celkové plochy a objemy. Jinými slovy, informační model je digitální dvojče budovy, jako by bylo postaveno virtuálně. Všechny tyto informace jsou poskytovány jako soubor IFC a příklady jako tento ukazují, kam se ubírá budoucnost openBIM a IFC.

Ve čtvrtek 27. května 2021 v 15:00 bylo v Järvenpää uděleno první stavební povolení na světě předložené prostřednictvím BIM modelu pro lokalitu nacházející se v Lepole v Järvenpää. Urbanistický pohled na budovu a její umístění do prostředí bylo zpřístupněno v aplikaci Kunta3d. Kontrola kolizí byla provedena v programu Solibri. Samotné povolení bylo vyřízeno ve službě Lupapiste.fi. Do projektu se aktivně zapojil i dodavatel domu Jukatalo.
Hlavním projektantem byl architekt Roope Syvälahti, který navrhl dům v kulturně historické oblasti Lepola, a byl zodpovědný i za tvorbu BIM modelu.

Převratný projekt vyžadoval investora nadšeného pro informační modelování, profesionála v informačním modelování, inovativního zpracovatele povolení a pokročilé partnery pro výstavbu. Když se tyto prvky daly dohromady, došlo ve finském stavitelství k novému skoku.

„S využitím informačního modelování může být udělení stavebního povolení v ideálním případě dokončeno během vteřiny“, uvádí přední stavební inspektor měst Järvenpää a Hyvinkää Jouni Vastamäki.
 

 Volný překlad z www.jarvenpaa.fi
Obrázky z www.sova3d.fi
celý projekt - https://jarvenpaa.kunta3d.fi

Dokumenty ke stažení zdarma